Vláda rozhodla. Do konce mimořádných opatření nebude možné zvyšovat nájmy

Ilustrační fotografie

Vláda schválila návrh Cenového moratoria nájemného z bytů. Předložilo jej Ministerstvo financí (MF). Nájemné se díky němu po dobu mimořádných opatření nebude zvyšovat. Nařízení je platné od 24. dubna 2020. Je toto nařízení vlády adekvátní? Přišlo včas nebo existuje nějaké lepší řešení?

Vydáno: 13. 5. 2020

Moratorium bude ukončeno automaticky ke dni, kdy budou zrušena mimořádná opatření. Vláda jej případně může ukončit i dříve, pokud to uzná za vhodné. Ministryně financí Alena Schillerová vysvětluje, že v situaci, kdy se řada domácností potýká s poklesem svým příjmů, je toto opatření potřeba. „Vláda už podala pomocnou ruku lidem, kteří nemají z čeho nájem zaplatit. My na to navazujeme a přicházíme s ochranou nájemníků. Ti sice nájem platit zvládají, ale jeho případné navýšení už by jejich rodinný rozpočet neunesl. Díky moratoriu budou mít jistotu, že jim v dnešní nelehké situaci náklady na bydlení neporostou,“ podotýká Alena Schillerová.

V materiálu MF se dočteme, že cenové moratorium je zaváděno vzhledem ke snížené mobilitě obyvatel. Nemožnosti provádět prohlídky a omezení možnosti stěhování. Je přijímáno jako pojistka proti zneužití silnějšího postavení pronajímatele vůči nájemníkovi. Proti zákonu zamezujícímu výpověď z bytu protestovali majitelé domů i pravicová opozice.

Moratorium nájemníky „nevytrhne“
Ekonom České spořitelny Michal Skořepa si myslí, že moratorium na zvyšování nájemného po dobu trvání nouzového stavu samo o sobě není příliš významným krokem. Nebude totiž trvat dlouho. Navíc zásadně nepoškodí vlastníky a nájemníky „nevytrhne. Z obecnějšího hlediska jde podle něj o příklad nekoncepčního přístupu vlády. „Není jasné, proč by nájemníkům s jejich ekonomickými potížemi danými prevencí proti pandemii měli, byť i jen částečně, pomáhat zrovna jejich pronajímatelé. I oni mohou mít své vlastní ekonomické potíže z téhož důvodu. Stejně tak by přece mohli vypomoci i další dodavatelé služeb, jako třeba pojištění, energií, internetu a podobně,“ vysvětluje pro server investujeme.cz Michal Skořepa.

Martin Mašát, ekonom Partners, k tomu dodává, že se jedná o další krok vlády, který má pomoci lidem lépe překonat současné období. Rodinám klesají příjmy a je před námi vcelku nejistá budoucnost. „Pandemie neskončí ze dne na den a ani ekonomika opět nenastartuje na lusknutí prstu. Bohužel, po kroku A by měl následovat i krok B,“ podotýká Martin Mašát.

Vláda se snaží ochránit pracovní trh, než se ekonomika opět rozjede. „Aspoň trochu tak pomáhá těm, co přišli o práci či o příjmy. Je však otázkou, proč obětovali a nechávají zaplatit účty za pandemii a za restriktivní kroky vlády majitele domů. Těm najednou také vypadnou příjmy, ale o domy se musí starat dál,“ myslí si odborník Partners a dodává, že stát opět ukázal, jaká skupina lidí ho nezajímá. Z firemního sektoru dopadly podobně banky, které musely odložit splátky úvěrů.

Dotace mají být rychlejší a vyšší
Mašát vysvětluje, že stát by měl měřit všem stejně a ne si vybírat komu pomoci a koho „zaříznout“. „Obecně si myslím, že omezení nájemného, odklady splátek a podobné kroky jsou spíše marketingovým tahem. Stát by se měl více soustředit na poskytnutí cílené pomoci. O odkladech daní a pojištění se nemělo diskutovat a měly proběhnout okamžitě,“ říká Mašát.

Podle ekonomů měly být dotace rychlejší a vyšší. „Pomalý postup vlády způsobil, že mnoho firem ve službách zkrachuje. Ztráty se však rozšíří i do dalších návazných nebo podpůrných oborů. Můžeme tak očekávat dlouhodobější problémy,“ uvádí Mašát.

Cenové moratorium se bude vztahovat i na případy řetězení nájmů. Pokud během jeho trvání dojde k ukončení nájemního vztahu, a ještě během platnosti mimořádných opatření, bude uzavřen nájemní vztah nový. Pronajímatel je povinen uplatnit nájem maximálně ve výši, za kterou nemovitost pronajímal k bydlení poslednímu nájemci.

Moratorium je vydáváno v návaznosti na zákon z dílny Ministerstva pro místní rozvoj. Návrh poslanci schválili 22. dubna 2020. Účinnosti nabude po podpisu prezidentem republiky a vyhlášením ve Sbírce zákonů.

Zdroj: Hypoindex.cz